Mostarska publika imat će priliku pogledati dokumentarni film “Samir Mehić Bowie – Pisma iz Srebrenice”, autorice Lamije Grebo, koji će biti prikazan u subotu, 28. juna, u Omladinskom kulturnom centru Abrašević, u okviru festivala „Kako nastaje sjećanje?“.
Film, nastao u produkciji Balkanske istraživačke mreže Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) u saradnji s Memorijalnim centrom Srebrenica, donosi emotivnu priču o Samiru Mehiću, mladiću iz Srebrenice kojeg su prijatelji zbog ljubavi prema muzici prozvali “Srebrenički Bowie”. Bio je talentirani gitarista i veliki zaljubljenik u rock'n'roll, a njegov život prekinut je u genocidu u Srebrenici u julu 1995. godine.
Kroz pisma koja je Samir razmjenjivao sa svojim najboljim prijateljem Farukom Smajlovićem, film otkriva svakodnevicu mladih koji su odrastali u opkoljenom gradu. Njihova prepiska svjedoči o muzici, prijateljstvu, planovima i snovima koje rat nije uspio ugasiti, pružajući intiman uvid u život tokom jednog od najmračnijih perioda novije historije Bosne i Hercegovine.
Projekcija je dio programa „Kako nastaje sjećanje: Mladi, narativi i dijalog o kulturi sjećanja“, koji okuplja mlade ljude zainteresirane za kritičko promišljanje načina na koje se prošlost interpretira i pamti.
Nakon prikazivanja filma bit će organiziran razgovor koji će voditi Milica Pralica, predsjednica Udruženja Oštra Nula. Učesnici će razgovarati o značaju ličnih svjedočanstava, umjetnosti i kulture sjećanja u razumijevanju ratne prošlosti i izgradnji dijaloga među mladima.
Ulaz na projekciju je besplatan.



