U Manastiru Žitomislić danas je svečano obilježen praznik Svetih mučenika žitomislićkih, uz prisustvo velikog broja vjernika iz Hercegovine i drugih krajeva. Svetu arhijerejsku liturgiju služili su episkop zahumsko-hercegovački i primorski Dimitrije i episkop bihaćko-petrovački Sergije, koji su u svojim besjedama podsjetili na značaj žitomislićkih mučenika i njihovu trajnu duhovnu ostavštinu.
Govoreći o istoriji ove svetinje, episkop Sergije istakao je da je prošlost manastira istovremeno obilježena stradanjem i vaskrsenjem, naglasivši da Žitomislić i danas predstavlja jedno od najvažnijih duhovnih mjesta u Hercegovini.
– Prošlost ovoga manastira je i stradalna i vaskrsna, svjedočeća i opominjuća. Žitomislić je ukras zemlje Hercegovine, bio je i ostao mjesto kojem se vraćamo da uznesemo molitvu Bogu, kao što su to činili oni koji više ne hode ovom zemljom, ali čiji blagoslov ostaje sa svima koji se ovdje okupljaju, poručio je vladika Sergije.
On je podsjetio da je prošlo dvadeset godina otkako je Srpska pravoslavna crkva u kalendar svetih uvrstila Svete mučenike žitomislićke, monahe koji su nevino stradali u ljeto 1941. godine.
– Nastradali su u vremenu kada je bezumlje nadvladalo razum, kada je mržnja nadvladala ljubav i kada je brat postao nebrat, progonitelj i ubica. Oni su iz dubine jame ugledali lice Hristovo i postali vječni svjedoci vjere, rekao je Sergije, podsjećajući na stradanje igumana Konstantina, jeromonaha Dositeja i Makarija, iskušenika Mladena i Obrena, bogoslova Marka i Branka te protođakona Vladimira, koji su ubijeni i bačeni u jamu Vidonja 1941. godine.
Episkop Dimitrije u obraćanju vjernicima istakao je da su upravo molitve svetih mučenika omogućile da se manastir obnovi nakon razaranja i ponovo postane mjesto okupljanja i duhovne snage.
– Njihovim molitvama ovaj manastir je postao svjetionik vjere i mjesto okupljanja naroda. Njihovo svjedočanstvo poziva nas da ostanemo vjerni Hristu, praštanju i ljubavi, poručio je Dimitrije.
Manastir Žitomislić jedan je od najznačajnijih pravoslavnih manastira u Hercegovini. Osnovan je u 16. vijeku, srušen je tokom rata 1992. godine, a nakon višegodišnje obnove ponovo je osveštan 2005. godine. Danas predstavlja važno duhovno, kulturno i istorijsko središte pravoslavnih vjernika u Hercegovini.



