HomeIzdvojenoKordić: Požar stavljen pod kontrolu, blokada odvoza otpada i dalje veliki problem...

Kordić: Požar stavljen pod kontrolu, blokada odvoza otpada i dalje veliki problem za Mostar

Objavljeno

Gradonačelnik Mostara Mario Kordić izjavio je da je situacija na području Uborka trenutno pod kontrolom nakon što su vatrogasne ekipe uspjele lokalizirati veliki požar koji je zahvatio odlagalište automobilskih guma u neposrednoj blizini regionalne deponije Uborak. Istovremeno je upozorio da grad i dalje nema riješen problem blokade odvoza komunalnog otpada, što predstavlja ozbiljan rizik za funkcioniranje Mostara.

„Nažalost, nemamo riješenu deblokadu odvoza. Kamioni puni smeća čekaju u krugu Komunalnog i čekamo intervenciju policije“, rekao je Kordić.

Govoreći o mjerama koje će biti poduzete nakon požara, najavio je dodatno osiguranje lokacije kako bi se spriječili eventualni novi incidenti.

„Angažovat ćemo zaštitarske ekipe, a bit će postavljene i nadzorne kamere kako bi se smanjila mogućnost novih paljevina i drugih incidenata“, kazao je gradonačelnik.

Ukinuta evakuacija stanovništva

Kordić je potvrdio da je ukinuta naredba o evakuaciji stanovništva koje živi u neposrednoj blizini požarišta, nakon što je opasnost po okolne kuće i stanovnike stavljena pod kontrolu.

Istovremeno je optužio pojedine stanovnike i političke aktere da blokadom odvoza otpada ugrožavaju funkcioniranje grada.

„Dovode u ugrozu stanovnike grada. Neću šutjeti, počet ću govoriti imena pa neka građani zaključe“, poručio je Kordić.

Prema njegovim riječima, Grad Mostar trenutno vrši pretovar otpada i odvozi ga van grada, ali smatra da pojedini akteri koriste situaciju za političke obračune uoči izborne kampanje.

„Blokada odvoza otpada ne može trajati bez posljedica. Oni koji misle da mogu praviti anarhiju u gradu snosit će posljedice“, rekao je.

Vatrogasci spriječili katastrofu

Komandant Profesionalne vatrogasne jedinice Mostar Petar Jurić govorio je o dramatičnim okolnostima u kojima su vatrogasci gasili požar na odlagalištu guma.

Kako je pojasnio, tokom noći organizovano je dežurstvo na lokalitetu Uborka, a jutarnja smjena je u 7:20 sati zatekla potpuno mirnu situaciju bez plamena i dima. Međutim, manje od sat vremena kasnije izbio je novi požar na dijelu koji prethodnih dana nije bio zahvaćen vatrom.

„Nije gorio dio koji je bio zahvaćen ranijim požarom nego hiljade automobilskih guma. Takav požar je izuzetno teško gasiti zbog vrste i količine gorivog materijala“, rekao je Jurić.

Naglasio je da je kod požara guma najvažnije spriječiti dotok kisika.

„Jedini način da se takav požar ugasi jeste njegovo gušenje i onemogućavanje dotoka zraka“, pojasnio je.

Iako među vatrogascima nije bilo povrijeđenih, Jurić upozorava da posljedice izloženosti gustim dimovima tek treba procijeniti.

„Nije bilo povrijeđenih vatrogasaca, ali će sigurno biti određenih posljedica zbog uslova u kojima smo radili“, rekao je.

Otrovni dim i prijetnja eksplozije

Poseban problem predstavljala je blizina spremnika goriva i stambenih objekata.

Vatrogasci su zbog toga morali djelovati na više frontova istovremeno, dok su bagerima razdvajane gomile guma kako bi se požar mogao efikasnije gasiti.

„Imali smo problem jer se unutar kruga deponije nalazi spremnik goriva, a s druge strane su kuće. Odmah smo formirali dvije ekipe i djelovali na oba kritična pravca“, kazao je Jurić.

Dodao je kako je najkritičniji period trajao do 10 sati ujutro, kada su kuće bile direktno ugrožene.

„Prijetila je vatra, ali i ogroman otrovan dim. Način na koji su vatrogasci odradili posao graniči s mogućim s obzirom na uslove, temperaturu, dim i skučen prostor. Cijelo vrijeme hladili smo spremnik goriva i uspjeli spriječiti tešku havariju“, istakao je.

U gašenju požara učestvovali su svi raspoloživi mostarski vatrogasci, uz pomoć kolega iz drugih gradova, pripadnika civilne zaštite, Oružanih snaga BiH i zračnih snaga Air Tractora.

Kordić tvrdi da je požar podmetnut

Govoreći o uzrocima požara, gradonačelnik Mostara ponovio je tvrdnje da postoje ozbiljne sumnje da je požar namjerno izazvan.

„Ne mogu drugačije nazvati čin paljenja ogromne deponije automobilskih guma. Vidi se koliko su bili ugroženi ljudski životi i kuće“, rekao je Kordić.

Dodao je da su nadležne institucije uključene u istragu te da očekuje utvrđivanje svih okolnosti koje su dovele do požara.

„Ovo je čisti terorizam. Onoga ko je zapalio hiljade guma nije briga ni za mještane ni za zrak koji svi dišemo“, poručio je.

Kordić je naveo i da su prve informacije s terena ukazivale na to da su se određene osobe neovlašteno kretale po deponiji prije izbijanja požara te da su o tome obaviješteni Ministarstvo unutrašnjih poslova i Tužilaštvo.

Mjerenje kvaliteta zraka

Gradonačelnik je potvrdio da je u Mostar stigla mobilna mjerna jedinica za praćenje kvaliteta zraka te da će svi podaci biti javno dostupni građanima.

„Rezultati mjerenja kvaliteta zraka bit će redovno objavljivani kako bi građani imali tačne informacije o stanju na terenu“, rekao je.

Iako je požar stavljen pod kontrolu, gradske vlasti upozoravaju da ostaje otvoreno pitanje odvoza komunalnog otpada, koje bi, ukoliko se uskoro ne riješi, moglo izazvati dodatne probleme za stanovnike Mostara.

Prema riječima gradonačelnika, u ovom trenutku prioritet ostaje potpuna stabilizacija situacije na Uborku, sanacija posljedica požara i osiguravanje nesmetanog funkcioniranja sistema prikupljanja i odvoza otpada.

Najnovije

Univerzitet “Džemal Bijedić” je uz Zmajeve: Rektorica ugostila studente koji stoje iza viralne podrške reprezentaciji BiH

U susret večerašnjoj utakmici fudbalske reprezentacije Bosne i Hercegovine, rektorica Univerziteta „Džemal Bijedić“ u...

Šuta: Neophodno se suzdržati od širenja dezinformacija, otpad se odvozi van Mostara!

Komandant Štaba Civilne zaštite HNK, Adil Šuta, oglasio se povodom katastrofe na Uborku i...

Vlada HNK: 300.000 KM pomoći Gradu Mostaru nakon požara na deponiji Uborak

Vlada Hercegovačko-neretvanskog kantona održala je danas vanrednu sjednicu posvećenu posljedicama požara na deponiji Uborak. Nakon...

Od nevidljivog rada do vidljivih promjena: Uloga žena u lokalnoj zajednici“

Inicijativa građanki/na Mostara je u utorak, 23. juna 2026. godine u Nevesinju održala panel...

Vezane vijesti

Univerzitet “Džemal Bijedić” je uz Zmajeve: Rektorica ugostila studente koji stoje iza viralne podrške reprezentaciji BiH

U susret večerašnjoj utakmici fudbalske reprezentacije Bosne i Hercegovine, rektorica Univerziteta „Džemal Bijedić“ u...

Šuta: Neophodno se suzdržati od širenja dezinformacija, otpad se odvozi van Mostara!

Komandant Štaba Civilne zaštite HNK, Adil Šuta, oglasio se povodom katastrofe na Uborku i...

Vlada HNK: 300.000 KM pomoći Gradu Mostaru nakon požara na deponiji Uborak

Vlada Hercegovačko-neretvanskog kantona održala je danas vanrednu sjednicu posvećenu posljedicama požara na deponiji Uborak. Nakon...