HomeIzdvojenoUgasili proizvodnju u Čitluku i otpustili radnike – a imaju rekordnu zaradu!

Ugasili proizvodnju u Čitluku i otpustili radnike – a imaju rekordnu zaradu!

Objavljeno

Početkom oktobra prošle godine čitlučki Ledo objavio je kako nakon 23 godine gasi proizvodnju u BiH, ali da će nekoliko stotina zaposlenika u području logistike, prodaje, marketinga i drugih funkcija nastaviti raditi.

Nakon toga, krajem novembra, 52 radnika su napustila pogone kompanije u kojoj su proveli niz godina. Kako smo izvještavali, od svog radnog mjesta oprostili su se pjesmom “Tužno plačem, kuću ostavljam”.

– Proizvode za Bosnu i Hercegovinu nastaviti će proizvoditi naše druge proizvodne lokacije – kazali su tada iz firme Ledo Čitluk za BiznisInfo.ba.

Novi podaci pokazuju da je Ledo u BiH prošle godine odlično poslovao.

Kompanija je prošle godine imala ukupne prihode od 132,5 miliona KM, što je najviše u nekoliko posljednjih godina. Godinu ranije prihodi su bili 114,4 miliona KM a prije toga 99 miliona, piše BiznisInfo.ba.

Osim toga, firma je u 2023. ostvarila i rekordnu čistu dobit od 27,5 miliona maraka, što je za 4,5 miliona više nego godinu ranije.

Otpuštanje radnika, dakle, nije posljedica krize u kompaniji, već preslagivanja unutar grupe i očite želje vlasnika za još većim profitom.

Naime, nakon gašanje proizvodnje u BiH iz ove firme su javili da ulažu veliki novac u svoje proizvodne pogone u Hrvatskoj, ali i u Srbiji.

Ledova ulaganja u proizvodnju sladoleda u Hrvatskoj u dvije godine će premašiti 10 miliona eura, najavljeno je iz te firme. Nova linija za sladoled vrijedna više od četiri miliona eura bit će instalirana u Zagrebu, čime će dvogodišnji investicijski ciklus u Ledu premašiti 10 miliona eura.

S druge strane, Ledova linija za proizvodnju tijesta, kako je nešto kasnije najavljeno, seli iz Zagreba na novu lokaciju u Srbiju, a zaposlenicima zagrebačke tjestare nude prelazak u pogone za proizvodnju sladoleda.

Razlog za preseljenje linije za tijesto je nedostatak prostora za mašine koje će proizvoditi sladoled.

Ko su vlasnici

Ledo je nekada pripadao hrvatskog grupaciji Agrokor Ivice Todorića, iz koje je kasnije nastala Fortenova grupa. Fortenova u proljeće 2021. prodaje Ledo velikoj međunarodnoj grupaciji Nomad Foods Limited.

Oni su tada potpisali kupoprodajni ugovor za Poslovnu grupu zamrznute hrane, koja se sastoji od društava Ledo plus d.o.o., Ledo Čitluk i Frikom d.o.o. te nekoliko manjih povezanih društava. Vrijednost transakcije iznosila je 615 miliona eura.

 

(biznisinfo.ba)

Najnovije

Mirisi Hercegovine na Buni: Počela prva međunarodna “Sačijada Buna i Bunica Open 2026”

Na Buni kod Mostara danas se održava prvo međunarodno natjecanje u pripremi jela ispod...

Pretovarne stanice u Rodoču i na jugu Mostara počele s radom: Očekuje se realizacija i ostalih dogovorenih mjera

Ministar finansija Hercegovačko-neretvanskog kantona i komandant Kantonalnog štaba civilne zaštite Adil Šuta saopćio je...

Muftija Dedović u Potočarima: Zajedništvo, odgovornost i istrahnost – temelj očuvanja vjere i domovine

Muftija mostarski dr. Salem-ef. Dedović jučer je na Musalli u Potočarima predvodio džuma-namaz i...

Mostarska Akademija Marušić briljirala na Balkanskom prvenstvu: Dva zlata i bronza iz Zrenjanina

Taekwondo akademija Marušić iz Mostara ostvarila je sjajan rezultat na Balkanskom prvenstvu održanom u...

Vezane vijesti

Mirisi Hercegovine na Buni: Počela prva međunarodna “Sačijada Buna i Bunica Open 2026”

Na Buni kod Mostara danas se održava prvo međunarodno natjecanje u pripremi jela ispod...

Pretovarne stanice u Rodoču i na jugu Mostara počele s radom: Očekuje se realizacija i ostalih dogovorenih mjera

Ministar finansija Hercegovačko-neretvanskog kantona i komandant Kantonalnog štaba civilne zaštite Adil Šuta saopćio je...

Muftija Dedović u Potočarima: Zajedništvo, odgovornost i istrahnost – temelj očuvanja vjere i domovine

Muftija mostarski dr. Salem-ef. Dedović jučer je na Musalli u Potočarima predvodio džuma-namaz i...