U inicijativi, koju je potpisao predsjednik Kluba vijećnika SDP-a Sanel Žuljević, ističe se da je jučerašnji požar na gradskoj deponiji pokazao razmjere problema s kojima se Mostar suočava godinama, te da gradske vlasti moraju hitno reagirati.
„Tražimo sazivanje vanredne sjednice Gradskog vijeća Grada Mostara zbog alarmantnog stanja u gradu Mostaru kada je u pitanju komunalna usluga odvoza komunalnog otpada i njegovog zbrinjavanja na deponiji, a što je kulminiralo jučerašnjim katastrofalnim požarom na deponiji Uborak-Buđevci“, navodi se u inicijativi.
Traže izvještaje direktora komunalnih preduzeća
SDP smatra da je neophodno da se pred vijećnicima pojave direktori JP Komunalno i JP Deponija te podnesu detaljne izvještaje o stanju u preduzećima kojima upravljaju.
Kako navode, javnost i vijećnici moraju dobiti odgovore na pitanje zbog čega su mostarske ulice sedmicama pretrpane otpadom te da li je upravo takvo stanje doprinijelo izbijanju požara na deponiji.
Osim predstavnika komunalnih preduzeća, SDP zahtijeva da na sjednicu budu pozvani i predstavnici drugih nadležnih institucija. Među njima su protupožarni inspektor Ministarstva unutrašnjih poslova Hercegovačko-neretvanskog kantona, koji bi trebao prezentirati informacije o prethodnim požarima na deponiji, njihovim uzrocima i rezultatima provedenih istraga, kao i preliminarne nalaze u vezi s posljednjim požarom.
Također, SDP traži prisustvo predstavnika Zavoda za javno zdravstvo HNK, od kojeg očekuju informacije o mogućim zdravstvenim posljedicama rada deponije.
Pitanje malignih oboljenja i posljedica požara
U obrazloženju inicijative posebno se naglašava zabrinutost zbog zdravstvenog stanja stanovništva.
Vijećnici SDP-a navode kako postoji potreba da javnost dobije precizne podatke o broju malignih oboljenja u Mostaru i HNK, kao i procjene eventualne povezanosti s dugogodišnjim problemima upravljanja deponijom.
Od Zavoda za javno zdravstvo očekuju i procjenu posljedica koje će posljednji požar ostaviti na zdravlje građana, ali i na okoliš.
„Predstavnik Zavoda za javno zdravstvo HNK treba nam predstaviti njihova saznanja o malignim oboljenjima u gradu za koje se pretpostavlja da su posljedica neadekvatnog upravljanja deponijom, te o posljedicama koje će ovaj požar imati na građane grada Mostara, ali i na floru, faunu, a pogotovo na zasade voća i povrća“, navodi se u dokumentu.
Godinama isti problemi
SDP u obrazloženju podsjeća da Mostar već godinama ima ozbiljne probleme s odvozom i zbrinjavanjem otpada.
Prema njihovim navodima, građani su često svjedoci situacija u kojima su gradske ulice doslovno zatrpane smećem, bilo zbog blokada deponije od strane nezadovoljnih građana, bilo zbog loših odnosa između komunalnih preduzeća, nedostatka opreme ili radne snage.
Posebno zabrinjava činjenica da se takve situacije najčešće događaju tokom ljetnih mjeseci, kada u Mostaru boravi veliki broj turista i građana iz dijaspore, ali i kada visoke temperature povećavaju rizik od širenja zaraznih bolesti.
U SDP-u upozoravaju da je nakon posljednjeg požara otvoreno i pitanje budućnosti same deponije Uborak-Buđevci.
Traže hitan i dugoročan plan
Klub vijećnika SDP-a od gradonačelnika Mostara i nadležnih gradskih službi zahtijeva izradu kratkoročnog plana za rješavanje problema odlaganja otpada nakon požara, ali i dugoročnu strategiju kojom bi se trajno riješili problemi komunalnog sistema u gradu.
U inicijativi se navodi da je nakon požara, za koji tvrde da je izazvao višemilionsku štetu, neizvjesno kada će i pod kojim uslovima deponija ponovo biti u funkciji.
„Pitanje je kada će ponovo i da li će uopće više biti moguće zbrinjavati otpad na ovoj deponiji pa je potrebno pripremiti alternative za zbrinjavanje otpada“, upozoravaju iz SDP-a.
Vanredna sjednica, ukoliko bude sazvana, trebala bi dati odgovore na brojna pitanja o odgovornosti za stanje na deponiji, posljedicama posljednjeg požara te budućnosti sistema upravljanja otpadom u Mostaru.


