HomeIzdvojenoMostarski muftija pozvao vjernike da unose pozitivnu energiju u međuljudske odnose

Mostarski muftija pozvao vjernike da unose pozitivnu energiju u međuljudske odnose

Objavljeno

Bajram-namaz na području Mostarskog muftijstva danas je klanjan u 163 džamije i mesdžida, a centralna bajramska svečanost održana je u Karađoz-begovoj džamiji u Mostaru.

Bajram-namaz predvodio je glavni imam Medžlisa Islamske zajednice Mostar mr. Dino ef. Maksumić, a bajramsku hutbu kazivao je muftija mostarski mr. Salem-ef. Dedović.

U uvodnom govoru okupljene vjernike je podsjetio da je mjesec ramazan bio vrijeme snažnih poruka i jasnih opomena za sticanje nove životne energije, samopouzdanja i buđenja nade i na individualnom i na kolektivnom planu.

– I zato je važno da bodrimo i hrabrimo jedni druge, i da unosimo pozitivnu energiju u naše međuljudske odnose. To je dragocjeno, na tome se gradi i povjerenje među ljudima, a bez kojeg je jako teško ići naprijed. Ljudi moraju imati oslonac jedni u drugima – protumačio je muftija citirajući ajete Kur'ana.

S druge strane, dodao je, gubitak povjerenja ukazuje na krizu svijesti i vrijednosti.

– Otužno je što svjedočimo upravo tome kada je riječ o ljudima kojima je povjereno da brinu o općim interesima i budućnosti naše domovine. Zar opstanak države i politička budućnost našeg naroda može biti predmetom kalkulacija i političke trgovine zarad nekog sitnog dunjalučkog interesa i neke trenutne pozicije i probitka – kazao je.

Potom je u svojoj hutbi podsjetio na učenje islama o smislu ljudskog života na ovome svijetu.

– Valja nam se preispitati; i ozbiljno razlučivati procese i pojave, posvetiti se prioritetima, vrijednostima, a kloniti se trivijalnih stvari, nemara (gafleta) i onoga što nam oduzima dragocjeno vrijeme, ali i štetno djeluje na naš um, djelovanje i zdrav stil života – upozorio je muftija ukazavši na fenomen i pogubnost oblikovanja kulturno civilizacijskog izraza života preko digitalnog svijeta u kojem se gubi smisao i sama esencija čovječnosti.

Dodaje kako nam to stvara prepreke i barijere i sprječava nas u dostizanju istinskih vrijednosti i ciljeva.

– Tu su nove generacije posebno na udaru. Svi uključeni u proces obrazovanja, morali bi jače i jasnije sebi posvjestiti istinu da škola nije samo puko prenošenje znanja i informacija, već i odgojno djelovanje koje oplemenjuje karakter i narav čovjeka – naglasio je muftija.

Govoreći o odlikama ovogodišnjeg ramazana muftija se posebno referirao na atmosferu koja je vladala u džematima na preiferiji Muftijstva od kojih je izdvojio sliku i živo svjedočenje iz džemata Neum-Rabrani.

– Taj projekat ulio nam je samopouzdanje i vjeru da zajedno možemo učiniti puno, a razjedinjeni ne možemo ništa. Naša je vjernička obveza da tijekom cijele godine, dajemo svoj doprinos da upravo ti naši rubni periferni džemati žive, da se u njima organiziraju aktivnosti – kazao je muftija.

Na kraju hutbe muftija je pozvao vjernike da drugog dana Bajrama za Dan šehida posjete šehitluke i mezarja i da se u zajedničkoj dovi prisjete velike žrtve šehida i palih boraca.

 

(FENA)

Najnovije

Đani Rahimić: “Moramo raditi na izgradnji povjerenja, protivljenje mještana Vrapčića treba uvažiti”

Predsjednik Gradskog vijeća, Đani Rahimić oglasio se povodom dešavanja na Uborku. U njegovoj objavi...

Univerzitet “Džemal Bijedić” je uz Zmajeve: Rektorica ugostila studente koji stoje iza viralne podrške reprezentaciji BiH

U susret večerašnjoj utakmici fudbalske reprezentacije Bosne i Hercegovine, rektorica Univerziteta „Džemal Bijedić“ u...

Kordić: Požar stavljen pod kontrolu, blokada odvoza otpada i dalje veliki problem za Mostar

Gradonačelnik Mostara Mario Kordić izjavio je da je situacija na području Uborka trenutno pod...

Šuta: Neophodno se suzdržati od širenja dezinformacija, otpad se odvozi van Mostara!

Komandant Štaba Civilne zaštite HNK, Adil Šuta, oglasio se povodom katastrofe na Uborku i...

Vezane vijesti

Đani Rahimić: “Moramo raditi na izgradnji povjerenja, protivljenje mještana Vrapčića treba uvažiti”

Predsjednik Gradskog vijeća, Đani Rahimić oglasio se povodom dešavanja na Uborku. U njegovoj objavi...

Univerzitet “Džemal Bijedić” je uz Zmajeve: Rektorica ugostila studente koji stoje iza viralne podrške reprezentaciji BiH

U susret večerašnjoj utakmici fudbalske reprezentacije Bosne i Hercegovine, rektorica Univerziteta „Džemal Bijedić“ u...

Kordić: Požar stavljen pod kontrolu, blokada odvoza otpada i dalje veliki problem za Mostar

Gradonačelnik Mostara Mario Kordić izjavio je da je situacija na području Uborka trenutno pod...