HomeIzdvojenoStanovnici naselja Kuti: “Nećemo dozvoliti put do kamenoloma”

Stanovnici naselja Kuti: “Nećemo dozvoliti put do kamenoloma”

Objavljeno

Mještani naselja Kuti kod Mostara pokušavaju da spriječe investitora da trasira put ka kamenolomu, pa je na teren pozvana i policija.

Problem između mještana naselja Kuti, koje je većinski srpsko povratničko naselje, i investitora koji žele da grade kamenolom na toj lokaciji postoji godinama.

Mještani sprečavaju trasiranje tog puta jer tvrde da se nalazi na privatnoj zemlji i da se preko njihovih privatnih posjeda želi prokrčiti put koji se ne koristi od 1969. godine.

“Mi smo ovaj put zatvorili jer je uzak i jer je svima lakše i bliže kuda sada idemo. Sve je to nekategorisani privatni put. Mogu oni krčiti, ali ne mogu proći preko privatnih parcela”, kaže mještanin Siniša Lozo.

On je naveo da širina tog puta nije veća od dva metra, što znači da ne mogu prolaziti kamioni do kamenoloma.

Lozo je istakao da oni samo žele da ih grad Mostar i institucije zaštite.

Mještani ističu da u ovom slučaju nema spora jer je sve privatno, da traže da se radi po zakonu i propisima, a ne samovoljno.

Mještanka Sanela Omanović pojasnila je da nekategorisani put koji investitori sada žele da čiste prelazi preko privatnog zemljišta.

“Ne damo da idu preko zemlje naših komšija jer za to nemaju pravo, a ne damo ni zbog toga da nam se ne desi nova Jablanica jer i nama žele iznad glava staviti kamenolom”, rekla je Omanovićeva.

Aleksandar Lozo istakao je da mještani naselja Kuti žele da se sve radi po zakonu i upozorio da se sada već kamenje odlama iz tog kamenoloma i zapitao se šta biti kada počnu kiše.

“Gradska uprava ovde ima svoje prste”, istakao je Aleksandar Lozo.

Inspektor Dalila Spahić, koja se nalazi na terenu, kaže da je tu da bi se pozicionirala lokacija javnog puta.

“Nećemo mi utvrđivati međe sa privatnim vlasnicima. Izašli smo na teren da bismo s obzirom na to da je tokom godina put zarastao pozicionirali njegov približan položaj vodeći računa o tome da ne ulazimo u privatne posjede i da ne bi bili oštećeni”, navela je ona.

Prema njenim riječima, utvrđivanje međe je obaveza svakog vlasnika i to se utvrđuje u drugom postupku.

“Moja nadležnost je nad javnim nekategorisanim putem i ja ću ga utvrditi i locirati danas. Ako bude negdje bespravnog odlaganja otpada koji je tu stavljen, to će se očistiti”, rekla je Spahićeva.

Advokat Milenko Krčum, koji zastupa eko udruženje “Kuti”, rekao je da će dostaviti pisanu izjavu medijima, te dodao da je danas trebalo uraditi iskolčavanje trase ali da to nije učinjeno.

 

 

Najnovije

Velež pretrpio težak poraz od ekipe Sarajeva u pripremnoj utakmici

FK Sarajevo je ubjedljivo savladalo FK Velež rezultatom 7:1 u prijateljskom susretu odigranom u...

Mirisi Hercegovine na Buni: Počela prva međunarodna “Sačijada Buna i Bunica Open 2026”

Na Buni kod Mostara danas se održava prvo međunarodno natjecanje u pripremi jela ispod...

Pretovarne stanice u Rodoču i na jugu Mostara počele s radom: Očekuje se realizacija i ostalih dogovorenih mjera

Ministar finansija Hercegovačko-neretvanskog kantona i komandant Kantonalnog štaba civilne zaštite Adil Šuta saopćio je...

Muftija Dedović u Potočarima: Zajedništvo, odgovornost i istrahnost – temelj očuvanja vjere i domovine

Muftija mostarski dr. Salem-ef. Dedović jučer je na Musalli u Potočarima predvodio džuma-namaz i...

Vezane vijesti

Velež pretrpio težak poraz od ekipe Sarajeva u pripremnoj utakmici

FK Sarajevo je ubjedljivo savladalo FK Velež rezultatom 7:1 u prijateljskom susretu odigranom u...

Mirisi Hercegovine na Buni: Počela prva međunarodna “Sačijada Buna i Bunica Open 2026”

Na Buni kod Mostara danas se održava prvo međunarodno natjecanje u pripremi jela ispod...

Pretovarne stanice u Rodoču i na jugu Mostara počele s radom: Očekuje se realizacija i ostalih dogovorenih mjera

Ministar finansija Hercegovačko-neretvanskog kantona i komandant Kantonalnog štaba civilne zaštite Adil Šuta saopćio je...